Try to see the financial statement this way:
Stockholders equity = 48,718,825
Total of shares = 619,400,388
Equity each share = 0.0786 $
Let's assume the company bought back 19,400,388 in the past 3 months - equity each share is = 0.0811 $
On the other hand - Current price each share = 0.0445
Current equity each share = 0.0786 to 0.0811 $
Current value of all shares = 619,400,388 * 0.0445 = 27,563,317 $
Current stockholders equity = 48,718,825
This has to bee compared to the income statement, where we can see a net income of 5,563,279 $
Net income each share = 0.00898 $
Net income compared to stockholders equity before adding net income = 5,563,279 * 100 / (48,718,825 - 5,563,279) = 12.89 %
____________________________
Sum of all
Perhaps disapointet, but you are a shareholder in a company which currently shows:
1. Net profit of more than 5 mio. $
2. Current share price only nearly half the stockholders equity from the financials
3. PPS is extremly low compared to other oil stocks - and especially stocks that creates net profits.
4. The company are trying to show some action - financials, delisting in Frankfurt - and more to come...
So - if the question is not - "DO YOU WANT TO BUY MORE SHARES TODAY" then it has to be "DO YOU DARE SELLING YOUR SHARES TODAY" ?
I look foreward to a very volatile day....